Nedėmesingai perskaitytas užrašas ant sienos


kaunas 20131218 235

***

O jeigu neturi šuns arba negalavimo, kurie verstų kasdien eiti į Ąžuolyną?  O jeigu visai nenori patirti gamtinės retenybės kaip sausio lietus?

Vis tiek eini.  Tik eidamas užsiimi savuoju bizniu savo rajone, tik taip turi savų reikalų Žemėse.

Dauguma vaikšto be skėčių, kaip kurie bekepuriai, nors vienoje gatvėje lietus stiprokas, veik merkiantis, kitur tykesnis, bet vis tiek drėgnas.  Kaip kurie vaikšto su šunimis, bet kiekvienas eina su savais reikalas, todėl ir neskuba.

***

Stovo skėčiams niekur nesimatė, varvenantį skėtį kotu atrėmiau į sieną prie įėjimo durų.

-Laba diena.  Ar atrakintumėte salę? Noriu apžiūrėti parodą.

-O jūs kas būsite?  Kas nors iš parodos?

-Mokesčių mokėtoja, Žaliakalnio gyventoja…  Bet ne, ne „iš parodos“.

-Nėra ten jokios parodos.

-Turi būti.  Skaičiau Fakulteto tinklalapyje ryte, kad yra, iki sausio 9 d.  Grupinė, apie senius šalčius.

-Gerai, einam, atrakinsiu.  Bet sakau Jums, nėra ten jokios parodos.

Pakeliui  bakstelėjau į plakatėlį skelbimų lentoje, jis teigė, jog paroda neužsidarys anksčiau nei antros metų savaitės penktadienį.  Avietinės spalvos tono tai nekeitė.

Jis buvo tikslus.  Meno mokyklos antro aukšto salėje – toje, su balkonėliu – parodos nebuvo ar nebebuvo, nors kalendorius rodė dar tik sausio 5 d.  Salėjo stovėjo sovietinis pianinas su prie jo pristumta bet kurį interjerą ir bet kurį stuburą niokojančia kėde, kuri drauge su savo sesutėmis laiko užgrobę Lietuvą ne prasčiau nei majonezo epidemija.  Kartu su pora garso kolonėlių ir dar keletu, tamsiomis marškomis pridengtų daiktų ryžokas pianinas ir isteriškai mėlyna kėdė nebuvo toji paroda, „kurioje autoriai eksponuoja kūrinius, susijusius su parodos tema“ ir kurią, be abejo, maloniai organizatoriai ragino miestiečius lankyti nuo sausio 3 d. iki 9 d., manytina, įskaitytinai.

Raktų prižiūrėtojo mano atsisveikinimas linkint gerai baigti budėjimą nesudomino.

Toje vietoje, kur stovėjo skėtis, grindys neprisibalavo.

Kita vertus, gal salėje vis tik buvo paroda „Belaukiant šv.Kalėdų“.  Šiuolaikinis menas gali būti toks nepaprastas, gal net ypač toks šventinio sezono metu.

***

„Žaliame kalne“, geriau žinomu kaip „Iki“ ant Savanorių prospekto ir Žemaičių gatvės kampo, yra ir knygų lentynėlė, kurios dabar privalomos bet kuriame kiek didesniame supermarkete.  Ne itin didelė, bet viršeliai kinta; tarkime, kad išperka, ne šiaip keičia pagal kokią nors sutartį su tiekėjais , nes apie meilę daugiausiai, dar kas nors apie lyderystę, verslą, Rusiją.  Ir būtinai kas nors prancūziško.  Kažkas pernai nupirko paketėlį su Alfonso Signorini romanu Chanel: Una vita da favola ir DVD su Coco avant Chanel; juokauju – jie abu buvo iš anksto sulietuvinti.

Vietos nedaug, į nugarą ir taip remiasi lentyna su riešutais, reguliariai praskrieja pieno ar morkos grįžtą nuo gėrimų ir skalbimo miltelių skyrių.  Kažką jauna, bet jau ne pabirutiško amžiaus pora varto, juokiasi, vienodai noriai abu.  Lūkuriuoju, kol apsispręs, ar pirks, ar padės atgal į lentyną ir eis ieškoti makaronų ar batų tepalo.

Nereikia net atsiminti, kurie pavadinimai lentynoje nauji, kurie – seni.  Naujumą užuodi, nors jis gan greitai nusigaruoja, pasiduoda ne itin toli sustatytiems pienams ir pesticiduotiems importams žalumos skyriuje.  Vėliau naujienos pradeda sukristi nuo akėto popieriaus puslapių susmigimo vienas kitan, o mados skaityti prie lentynos vietiniai neturi, nėra net užrašo „Žurnalų neskaityti parduotuvėje“.

Prancūziška naujiena yra!  Inès de la Fressange ir Sophie Gachet La Parisienne.  Joje ir bus atsakymas, pagal kurią bon chic bon genre taisyklę reikia vaikščioti šiauriame sausio lietuje nedengta galva Žaliakalnyje.  Knyga užlituota celofanais, sulietuvinta.  Dedu atgal į lentyną.  Teks parsiųsti iš Prancūzijos internetu, kada nors, gal.

***

Pilnutėlė mašinų stovėjimo aikštelė atrodė apetitiškai.  Meistriškai suštabeliuotų vienas prie kito automobilių savininkai šiandien nepageidavo, kad jų dureles apvalytų savo skvernais vietiniai flaniorai.  Tenka tepsenti išilgai, patrumpinti kelio prasispraudžiant pro automobilius nepavyksta.

O jie jau derasi dėl geriausių, pagal kvadratūrą įvertintų šedevrų, rodomoje tokio dydžio kubatūroje, kuri jau vien dėl savo išmierų yra prestižinė, o prestižo Žaliakalnyje mes jau pradėjome stokoti.  Derasi šiandien tada jau ilgokai, automobilių kapotai spėję atvėsti.  Menas – ne nafta ar dujos, ne kompiuteris, kaina jo Lietuvoje, sako, visada sutartinė ir nuleistina.

Kur jie viską apžiūrinėja?  „Meno formos“ durys neatsidaro, nors jau atvertos kelios savaitės.  Matau, kas ant jų užrašyta – kad the new kid on the block, Savanoriuose tarp K. Petrausko ir Gaižiūnų gatvių, sekmadienį menu neužsiima, sekmadieniais masteliais nieko nepritrenkinėja.  Moku skaityti, bent jau manau, kad moku šiek tiek.  Vis tiek timpčioju duris, bet ne per ilgai ir nuolat žvalgantis dešiniau, kur yra Žaliakalnio policijos nuovada, tad maža ką.

Ant durų prilipdyta ranka rašyta pisulka, kuri bent viena yra privaloma save gerbiančiai kontorai XXI amžiuje, su kažkieno telefono numeriu.  Gal paskambinti?  Taip norisi šį sekmadienį pabūti tarp susišluotų į Kauną, į patį Žaliakalnį, meno premjerų, net ir tarp tų, kurios rodytos ir jau nepremjeros, toks kokybės troškulys kankina.  Taip norisi pakilti link dvasingumo, įsikibti į kainininką, jausti iš apačios garuojantį vyno bohemizmą.  Toks geismas apgauti visus trumpam, nors sekundę pabūti tuo „iš parodos“ prieš sugrįžtant į kasdienį buvimą mokesčių mokėtoju, Žaliakalnio gyventoju…

Jei kas nors ir kada nors sakė, kad norai pildėsi, jie melavo.  Nepamenu tik, kad sakė.

***

Telefonas ant durų, aišku, yra Manto.  Skambinančius jis nukreiptų prie užrašo ant sienos.  Akivaizdu juk, dėl ir nepaminėta, kad tas telefono numeris yra jo.  Kam tokiu atveju jį gaišinti?

Sekmadieniais kultūra ilsisi.

Reklama

2 Comments

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s